Institut za bošnjačke studije (IBS) je naučnoistraživačka organizacijska jedinica Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Bosni i Hercegovini.
Institut djeluje od 1991. godine, kad je osnovan kao Centar za bosanskomuslimanske studije, da bi, nakon reafirmacije bošnjačkog nacionalnog imena, promijenio naziv u Centar za bošnjačke studije, odnosno Institut za bošnjačke studije. Institut za bošnjačke studije jedna je od ključnih organizacijskih jedinica Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“. Saradnici Instituta brojni su istraživači u oblasti bošnjačkih studija iz Bosne i Hercegovine i inostranstva, a Institut posjeduje i Biblioteku s oko 20.000 biranih bibliotečkih jedinica iz oblasti bošnjačkih studija.
Prema Rješenju o upisu u sudski registar, broj: R-II-111/90 od 19. 10. 1990. godine, odnosno Rješenju o upisu u sudski registar, broj: 03-054-360/98 od 6. 1. 1999. godine, Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ registrirana je i za obavljanje djelatnosti naučnoistraživačkog rada, a što je propisano i Članom 34. Statuta Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Bosni i Hercegovini od 23. 3. 2019. godine. Djelatnost Instituta za bošnjačke studije kao naučnoistraživačke organizacijske jedinice Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ definirana je Članom 20. Statuta Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Bosni i Hercegovini, dok je unutrašnja organizacija Instituta definirana Pravilnikom o organizaciji naučno-istraživačkog rada Kulturnog društva Muslimana „Preporod“ u okviru Centra za bosanskomuslimanske studije, broj: 140/91 od 4. 4. 1991. godine.
Vizija
Institut za bošnjačke studije – BZK Preporod, kao temeljna naučnoistraživačka institucija u oblasti bošnjačkih studija u svom radu teži, uz zadržavanje visokih naučnoistraživačkih standarda preko svojih istraživača, istraživakih projekata i studija, postati međunarodno priznati centar izvrsnosti u naučnim disciplinama kojima se bavi.
Misija
Institut je mjesto realizacije temeljnih naučnoistraživačkih i drugih projekata u oblasti bošnjačkih studija, djelujući u svim u ovom smislu relevantnim naučnim disciplinama, prvenstveno u humanističkim i društvenim naukama, odnosno u sljedećim oblastima: enciklopedistika i leksikografija, istraživanje, normiranje i afirmiranje bosanskog jezika, istraživanje i afirmiranje bošnjačke književnosti, istraživanje i afirmiranje historije Bošnjaka, etnološko-antropološka istraživanja i afirmiranje narodne kulture i folklora Bošnjaka, istraživanje i afirmiranje umjetničkih praksi Bošnjaka (likovna umjetnost i arhitektura, muzika, pozorište, film i scenske umjetnosti…), kao i sociološko-filozofska, politološka, demografska, pravna, ekonomska, strateška i druga istraživanja vezana za Bošnjake i Bosnu i Hercegovinu.
Odjeljenja
U svrhu izvršavanja, obavljanja i koordiniranja naučno-istraživačkih djelatnosti Institut trenutno djeluje kroz osam odjeljenja:
Odjeljenje za bosanski jezik i književnost,
Odjeljenje za historiju,
Odjeljenje za folkloristiku, etnologiju i antropologiju,
Odjeljenje za filozofiju i sociologiju,
Odjeljenje za političke nauke i međunarodne odnose,
Odjeljenje za studije genocida,
Odjeljenje za umjetnost, i
Odjeljenje za informacione nauke i enciklopedistiku.