Poziv na naučni skup “Nematerijalna kulturna baština Brčkog i okoline”
Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” Brčko distrikt BiH objavila je poziv za učešće kulturnih i prosvjetnih radnika na stručno-naučnom skupu “Nematerijalna kulturna baština Brčkog i okoline” koji će biti održan u proljeće 2021. godine.
Projekt podrazumijeva istraživanje oblasti tradicijske kulture brčanskog kraja, prezentaciju rezultata na stručno-naučnom skupu, te štampanje zbornika radova koji će biti završni rezultat istraživanja. Organizatori te aktivnosti su BZK “Preporod” Brčko distrikt BiH i BZK “Preporod” u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik BZK “Preporod” u Bosni i Hercegovini prof.dr. Sanjin Kodrić kaže da “Preporod” kao jedan od temeljnih zadataka ima i naučno-istraživački rad u oblasti kulture Bošnjaka i Bosne i Hercegovine.
– U tom smislu smatram izuzetno važnim istraživački pristup nematerijalnoj kulturnoj baštini Brčkog i okolice, tim prije što je taj dio našeg kulturnog naslijeđa još uvijek najvećim dijelom neistražen i nepoznat. Nadamo se da će ovaj naučni skup biti poticaj s jedne strane istraživanju i razumijevanju brčanske nematerijalne kulturne baštine, ali isto tako poticaj sličnim projektima u drugim našim sredinama – istaknuo je Kodrić za Fenu.
Inicijator projekta dr. Enes Kujundžić navodi da su istraživanja aspekata nematerijalne kulturne baštine, odnosno tradicijske kulture u glavnini njenih pojavnih oblika u Bosni i Hercegovini, još uvijek u znatnom zaostajanju.
– Ova tema je u novije vrijeme dobila na aktuelnosti, pogotovo nakon što je Generalna skupština UNESCO-a 2006. godine usvojila Konvenciju o očuvanju nematerijalnog kulturnog naslijeđa, a koju je i Bosna i Hercegovina potpisala 2009. godine. Nematerijalno kulturno naslijeđe se manifestira u domenu usmene tradicije, izvođačke umjetnosti, društvenih običaja, tradicionalnog zanatstva… Do sada su iz Bosne i Hercegovine na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva upisani Zmijanjski vez (2014.), Tradicionalni zanat Konjičko drvorezbarstvo (2017.) te Branje trave Ive na Ozrenu (2018.), dok je običaj Natjecanja u košenju trave na Kupresu kandidiran za upis na ovu listu – izjavio je Kujundžić.
Koordinator projekta “Nematerijalna kulturna baština Brčkog i okoline” Adnan Kalesić kao cilj projekta navodi podizanje svijesti o značaju tradicionalnih kulturnih vrijednosti brčanskog kraja te naglašava da je oblast nematerijalne baštine tog područja uglavnom neistražena.
– Namjera nam je istraživanjem obuhvatiti podmajevički kraj, područje od Koraja i Čelića prema Bosanskoj Bijeloj, te područje Bosanske Posavine od Brezova Polja do Orašja. Teme istraživanja podrazumijevaju narodni život i običaje brčanskoga kraja, te oblasti kao što su narodna književnost, tradicionalna muzika, narodna privreda, gastronomija, narodna meteorologija, svadbeni običaji, običaji vezani za rođenje i smrt, vjerski običaji, narodni govor, rodoslovi i naselja – izjavio je Kalesić.
Podvukao je da će istraživanje obuhvatiti i pitanja kao što su tradicijska kultura Bošnjaka u društvenom ambijentu BiH, suodnos usmene i pisane tradicije, te perspektive istraživanja tradicijske kulture i UNESCO-ove normativne instrumente koji se odnose na ovu oblast tradicijskog znanja i iskustva.
Ovim skupom želimo podignuti svijest o značaju tradicionalnih kulturnih vrijednosti ovog podneblja te pozivamo zainteresirane stručne i naučne radnike da prijave svoje učešće na skupu na jednu od tema:
1. Narodni život i običaji brčanskoga kraja (narodna književnost, tradicionalna muzika, igre i kola, narodna veselja, narodna nošnja, narodna privreda, gastronomija, narodna meteorologija, svadbeni običaji, običaji vezani za rođenje i smrt, vjerski običaji, narodni govor, rodoslovi, naselja)
2. Forme i sadržaji tradicijske kulture Brčkog i okoline,
3. Tradicijska kultura Bošnjaka u društvenom ambijentu Bosne i Hercegovine,
4. O suodnosu usmene i pisane tradicije,
5. Perspektiva istraživanja tradicijske kulture i UNESCO normativni instrumenti koji se odnose na ovu oblast tradicijskog znanja i iskustva.
Prijavu teme sa sažetkom potrebno je dostaviti na prijavnom obrascu najkasnije do 15. januara 2021. na e-mail adrese:
Napomena:
Radovi moraju biti u skladu sa temom skupa i trebaju biti odraz novih dostignuća ili afirmisati zaboravljenu tradiciju i običaje brčanskog kraja. Izbjegavati opširne uvode sa općepoznatim sadržajem. Radovi trebaju biti konkretni, te svojim sadržajem predstavljati prilog izučavanju navedene oblasti. Prijavljeni radovi trebaju biti novi, neobjavljeni tekstovi. Radovi će biti objavljeni u Zborniku radova koji će biti štampan kao krajnji ishod stručno-naučnog skupa. Radove je potrebno dostaviti u elektronskoj verziji, a nakon odobravanju teme svakom od učesnika bit će dostavljeni precizni tehnički kriteriji za izradu rada.